تاریخ برگزاری مجمع:     ۱۳۹۸/۰۱/۳۱

گزارش مجمع عمومی عادی سالیانه دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۱۳۹۷/۰۹/۳۰ شرکت سنگ آهن گهرزمین

 

خلاصه موارد مطروحه در مجمع:

اولین مجمع عمومی شرکت سنگ آهن گهر زمین با استقبال ۹۷ درصدی سهامداران به رسمیت پذیرفته شد و در نهایت ۸۰۰ ریال به عنوان سود هر سهم بین سهامداران تقسیم شد. لازم به ذکر است که حق حضور اعضای غیر موظف هیأت مدیره برابر با یک میلیون تومان  و پاداش هیات مدیره نیز ۵۰۰ میلیون تومان تعیین شد.

سهامداران عمده شرکت به ترتیب درصد سهامدارای، شرکت های گل گهر، سرمایه گذاری امید، سرمایه گذاری غدیر و سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات می باشند.

بازارهای اصلی شرکت مشتمل بر صنعت استخراج کانه‌های فلزی و تأمین مواد اولیه در بخش صنعت فولاد کشور می‌باشد. ازجمله مشتریان اصلی شرکت بابت محصولات تولیدی (شامل کلوخه، کنسانتره و سنگ‌آهن دانه‌بندی) شرکت‌های صنعتی و معدنی گل‌گهر، جام تجارت آریانا و فولاد مبارکه می‌باشد.

 

در سال گذشته پیشرفت های خوبی در استخراج سنگ آهن ، باطله برداری و تولید محصولات نیمه نهایی انجام شد که آثار آن را در عملکرد مالی و عملکردی شرکت می توان مشاهده کرد:

  1. ۱. رسیدن تولید کنسانتره در خطوط یک و دو به بالاتر از ظرفیت اسمی؛
  2. ۲. افزایش ۲۷ درصدی برداشت سنگ آهن از معدن شرکت نسبت به سال قبل؛
  3. ۳. پیشرفت ۸۷٫۸ درصدی در خط تولید گندله سازی با ظرفیت ۵ میلیون تن در سال و برنامه ریزی جهت راه اندازی طرح در نیمه اول سال جاری؛
  4. ۴. پیشرفت ۲۲ درصدی در خط تولید کنسانتره شماره ۳؛
  5. ۵. ورود شرکت به بازار سرمایه با ارزش بازاری بالغ بر ۸۳۶۴۰ میلیارد ریال در تاریخ ۲۶ آذر ماه ۹۷؛
  6. ۶. افزایش ۱۰۵ درصدی در درآمد حاصل از فروش (۳۱۱۴۳ میلیارد ریال)؛
  7. ۷. افزایش ۱۴۸ درصدی در سود عملیاتی شرکت (۱۴۷۲۲ میلیارد ریال)؛
  8. ۸. افزایش ۱۴۵ درصدی سود خالص شرکت (۱۲٫۸۲ میلیارد ریال).

 

موضوع فعالیت شرکت:

۱٫اکتشاف، استخراج و بهره‌برداری از معادن سنگ‌آهن و تولید کنسانتره، گندله و فولاد از آن؛

۲٫نصب و راه‌اندازی، تعمیرات، نگهداری، بازرسی، سرویس تجهیزات و ماشین‌آلات موردنیاز شرکت؛

۳٫خرید و تهیه انواع و اقسام ماشین‌آلات و تجهیزات و تأسیسات و مصالح موردنیاز برای انجام موضوع شرکت؛

۴٫انجام خدمات مهندسی، مشاوره، آموزش، مدیریت و فراهم نمودن دانش فنی از داخل یا خارج برای تحقق موضوع شرکت؛

۵٫مشارکت و سرمایه‌گذاری در سایر شرکت‌ها و طرح‌های معدنی و صنعتی، انعقاد قراردادهای پیمانکاری به‌منظور ارائه خدمات فنی و مهندسی؛

۶٫مبادرت به کلیه امور بازرگانی از قبیل خریدوفروش، صادرات و واردات و کلیه امور عملیاتی که به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم در جهت اجرای موضوع شرکت ضرورت داشته باشد.

 

عملکرد در حوزه معدن:

علی رغم مشکلات موجود به دلیل بحث تحریم ها و نبود قطعات ماشین آلات معدنی و در نتیجه بالا بودن توقفات مکانیکی ماشین آلات، مجموعه امرو معدن گهرزمین توانست در بخش عملیات معدنکاری، میزان ۳۳۹۰۳۹۸ تن سنگ آهن و ۲۲۴۵۱۸۷۳ تن خاک و باطله انجام داده که نسبت به سال مالی  ۹۶ به ترتیب ۲۷ درصد و ۴۳ درصد  افزایش داشته است.

عملکرد در حوزه تولید:

در حال حاضر شرکت سنگ آهن گهر زمین دارای دو خط کنسانتره سالانه ( با ظرفیت هر خط ۲ میلیون تن) و یک خط ۲ میلیون تنی در حال ساخت می باشد. همچنین در این شرکت، کارخانه گندله سازی با ظرفیت ۵ میلیون تن در مراحل پایانی ساخت و بهره برداری قراردارد. خطوط تولیدی شرکت در کل ایام سال تنها در ۲ روز (ایام عذاداری تاسوعا و عاشورای حسینی) تعطیل است.

به طور کلی بر اساس برنامه، تولید کنسانتره تا پایان آذر بایستی ۳۸۷۹۶۶۰ تن باشد. در حالی که با خوراک کمتر از برنامه، بخش تولید به تناژ بالغ بر ۴۳۳۳۳۶۳ تن کنسانتره دست یافته است.

 

بندهای مهم حسابرس و بازرس قانونی:

مبانی اظهارنظر مشروط (شماره بندهای)

۴- شرکت سنگ آهن گهرزمین از شرکت گل گهر، مبلغ ۱۸۳۹ میلیارد ریال طلب دارد که جهت انتقال ۱۰٫۶۸ درصد از سهام شرکت تامین و انتقال آب خلیج فارس به شرکت سنگ آهن گهر زمین بوده که مبلغ آن مجددا از طریق کارشناسی رسمی دادگستری، کارشناسی خواهد شد. این مبلغ علی الحساب بوده و احتمالا افزایش خواهد داشت.

همچنین بر اساس شواهد موجود شرکت گل گهر مبلغ ۱۰۰۰ میلیارد ریال بابت جریمه تاخیر در تحویل کنسانتره سنوات قبل مطالبه نموده که هنوز در دفاتر شرکت گهر زمین به ثبت نرسیده است. در سال ۹۲ که هنوز شرکت گهر زمین به بهره برداری نرسیده بود و بعضا توسط بانک ها، تامین مالی نمی شد، شرکت گل گهر جهت تامین مالی کل پروژه ها، قرار داد پیش فروش کنسانتره منعقد نمود و به همین دلیل از شرکت گهر زمین مطالبه ۱۰۰۰ میلیارد ریالی دارد که می بایست توسط سرمایه گذاری امید بررسی و داوری شود و در مدت زمان یک ماه به طرفین ابلاغ می گردد.

۵- ذخیره لازم برای پرداخت مالیات عملکرد سه سال اخیر تهیه شده است اما برای عملکرد سال مالی ۹۵ مبلغ ۲۴۳ میلیارد ریال اضافی مالیاتی وجود دارد، به همین جهت شرکت به سازمان مالیاتی، لایحه اعتراضی داده و در هیات بدوی نیز شرکت داشته که منتظر نتیجه و نظر هیات بدوی هستند. در مورد مالیات بر ارزش افزوده پیگیری هایی انجام میگیرد که مالیات اضافی پرداخت نشود چرا که شرکت در سال های ۹۱ تا ۹۵ پروژه ای محور بوده و اصلا فروشی نداشته و مالیات سال های ۹۵ و ۹۶ پرداخت شده است.

۶- هیات مدیره شرکت سنگ آهن گهر زمین همه تاییدیه های درخواستی از بستانکاران را گرفته است و مبلغ ۴۴۹ میلیارد ریال از شرکت اتوتک، به دلیل خارجی بودن هنوز دریافت نشده که به زودی محقق خواهد شد.

 

تاکید بر موارد خاص:

۸- شرکت تعداد ۴ فقره دعوی حقوقی داشته که  به ترتیب دو مورد آن در مورد شرکت آب خاک کرمان بوده که رد دعوی شده و دو مورد دیگر آن مربوط به شهرداری سیرجان و سازمان آب استان کرمان بوده که پیگیری های لازم انجام خواهد شد.

موجودی مواد و کالا به بهای تمام شده ۳۸۴۷ میلیارد ریال تا سقف ۲۵۰۰ میلیارد ریال پوشش بیمه ای دارد که امید است با کمترین هزینه انجام شود.

مانده ارزی  منعکس شده در صورت های مالی بر اساسی نرخ های ارز (نرخ نیما – خرید و فروش ارز در بازار ثانویه) تسعیر و شناسایی می شود.

 

گزارش در مورد سایر الزامات قانونی و مقرراتی:

 ۱۲- شرکت مبلغ ۶۲ میلیارد ریال کمک های عام المنفعه داشته اند و ۲۰۰۰ فرصت شغلی در مناطق محروم شهرستان منوجان داشته که مبالغ هزینه شده در بند های مربوط به صنعت کشاورزی و اشتغال وارد شده است.

همچنین امسال به علت عوارض ناشی از وقوع سیل، شرکت های تولیدی توسط ایمیدرو موظف به کمک جهت بازسازی مناطق سیل زده هستند که شرکت سنگ آهن گهر زمین از این مهم مستثنی نیست. به همین جهت شرکت مذکور ۰٫۵ درصد سود سالانه (حدودا ۶ میلیارد تومان) برای سال مالی آینده صرف بازسازی و کمک کنار خواهد گذاشت.

۱۳- تضامین شرکت آرمان گهر سیرجان که مسئول مبادلات ارزی و فروش صادراتی شرکت است، ارائه نشده که قرار است این تضامین را از شرکت گل گهر دریافت شود.

۱۴- حق الامتیاز بهره برداری از چاه های اطراف زمین شرکت پیگیری خواهد شد. در مورد ساختمان دفتر مرکزی شرکت واقع در خیابان آفریقا – آرش و ساختمان نگین قلهک، انتقال سند تا پایان سال ۹۸ صورت خواهد گرفت.