شرکت قند اصفهان با نماد قصفها در تیر ماه ۱۳۹۸ موفق به فروش ۱۶ میلیارد تومان محصول شده است (۲۷ درصد از کل فروش شرکت) که نسبت به ماه گذشته ۳۵ درصد افزایش داشته و مجموع فروش شرکت تا پایان این ماه، ۵۹ میلیارد تومان شده است.

این شرکت در تیر ماه ۱۳۹۸ توانسته ۸۱۳ تن شکر تولیدی از چغندر با نرخ ۲۹۳۸۲۵۳ تومان به فروش برساند که مقدار فروش آن نسبت به ماه گذشته ۵۹ درصد کاهش و نرخ فروش آن نسبت به ماه گذشته ۲ درصد کاهش داشته است اما ناگفته نماند که رشد مبلغ فروش در این ماه از فروش تفاله خشک است .

قندی ها چون در پاییز تولید اصلی را انجام می دهند، سود بهار با اهمیت نخواهد بود اما در نیمه دوم سال، بخش اعظم سود ساخته می شود.

 

با توجه به مفروضات زیر نگاهی می اندازیم به صورت سود و زیان این شرکت و برآورد سود سال ۹۸:

کاهش ۳۲ درصدی شکر تولیدی از چغندر در طی سه ماهه نخست ۹۸، از نکات قابل توجه این شرکت است. که به نظر می رسد سیل بهار سال جاری بی تاثیر نبوده است. افزایش قابل توجه نرخ در بازار آزاد در حالیکه نرخ مصوب فروش کارخانه ها در محدود ۳هزارتومان است، می تواند به عنوان پتانسیلی برای افزایش نرخ مصوب ( مطابق با سنوات گذشته در تابستان راجع به آن تصمیم گیری می شود) بشمار می رود.

شرکت بیش  از ۲۰ هزار تن موجودی شکر دارد که به نظر می رسد تصمیم دارد بعد از افزایش نرخ مصوب اقدام به فروش آن نماید.

اگر نرخ شکر به تا محدوده ۴ هزارتومان مصوب گردد، سهام این شرکت می تواند گزینه جذابی برای سرمایه گذاری باشد.

صورت سود و زیان :

پتروشیمی نوری

با توجه به مفروضات زیر سود تحلیل شرکت پتروشیمی نوری را برآورد خواهیم کرد.

افزایش نرخ پارازایلین در بازارهای جهانی و افزایش مقدار فروش این محصول می تواند باعث رشد چشم گیر سودآوری شرکت در سال های آتی گردد.

پتروشیمی نوری یه پتروپالایشگاه است که حاشیه سود ناخالص کمی دارد (۷%) و  در صورتیکه مقدار فروش محصولات اصلی شرکت از جمله پارازایلین ، ارتوزایلین و بنزن افزایش یابد، منجر به افزایش سود چشم گیر در شرکت می گردد. شرکت درصدد است در سال ۹۹ ،به تولید و فروش بیشتر ارتوزایلین برسد.

همچنین در مجمع پتروشیمی نوری گفته شد احتمالا گزارش سه ماهه اصلاحیه میخورد و سود تسعیر حدود صد تومان بالا تر خواهد رفت و سه ماهه ۲۸۰ تومان شناسایی خواهد کرد.

شرکت فولاد صبانور(کنور)

چند نکته مهم در تحلیل بنیادی کنور حائز اهمیت است:

 • افزایش نرخ گندله و کنسانتره

کنسانتره  افزایش قیمت از ۱۳٪ به ۱۶٪ شمش فولاد خوزستان

گندله  افزایش قیمت از ۲۱.۵٪ به ۲۳.۵٪ شمش فولاد خوزستان (قیمتها از اول مرداد ۱۳۹۸ اعمال میشود)

 • خبرمعافیت مالیات کارخانه کنسانتره شهرک
 • افزایش قابل توجه عوارض دولتی که از سال قبل تا امسال ۲ برابر شده است.

کنور در ۹ ماه ۵۲۵ ریال سود ساخته بود اما در ۱۲ ماه ۵۱۶ ریال سود ساخت. این کاهش سود در ۱۲ ماه نسبت به گزارش ۱۲ ماهه به سبب تصمیم شرکت جهت تصفیه شرکت های آینده سازان فولاد البرز  و توسعه و تجارت بین المللی صبا است و برای کل مبلغ سرمایه گذاری ذخیره لحاظ شده است.

همچنین به نظر می رسد بخش مواد اولیه گزارش های قبلی در ۱۲ ماهه اصلاح و رشد کرده است. با این حال توجه کنیم که نرخ فروش کنسانتره حدود ۳۲۰ هزار تومان در سال قبلی بود اما هم کنون حدود ۶۰۰ هزار تومان است. بر این اساس درآمد کنور در سال ۹۸ به شکل با اهمیتی رشد می کند و سود سال ۹۸ با ۹۷ قابل مقایسه نخواهد بود.  برآورد تحلیلی از سود هر سهم این شرکت در تاریخ تهیه گزارش (۹۸/۴/۲۵) ، ۱۷۳۸ ریال است که نسبت به سود محقق سال ۹۷، ۲٫۵ برابر رشد خواهد داشت.

در مجمع عمومی عادی سالیانه فولاد صبانور چه گذشت؟

مجمع  عمومی سالیانه پرحاشیه فولاد صبانور (کنور) در تاریخ روز دوشنبه مورخ ۹۸/۳/۱۳ برگزار شد و به ازای هر سهم ۴۸ تومان سود تقسیم شد.

توسعه معدنی و صنعتی صبا نور اعلام کرد واحد گندله سازی کردستان با ظرفیت یک میلیون تن در سال (که به دلیل مشکلات ناشی از تحریم ها در سال ۹۷ پیشرفت فیزیکی نداشته) تا سال ۱۴۰۰ تکمیل شده و به بهره برداری خواهد رسید همچنین هزینه ۵۰۰ میلیارد تومانی برای آن برآورد می شود.

شرکت خبر از واگذاری شرکت ذوب آهن غرب کشور (شرکت فرعی) داد. واگذاری این شرکت فرعی به بخش خصوصی با قیمت ۴۰ میلیارد تومان صورت گرفته که پول آن پس از آغاز به کار این شرکت پرداخت می شود. پیش بینی شده است، طی ۶ ماه آینده ذوب آهن غرب کشور به تولید ۲۰ هزار تن فرومنگنز برسد. این موضوع ۲۲ میلیارد تومان به سود کنور اضافه می کند.

اعتراضات شدید سهامداران کنور نسبت به پایین بودن نرخ های فروش کنسانتره در شش ماهه دوم سال ۹۷  بحث داغ مجمع بود، که در این خصوص پاسخ قانع کننده ای از سوی شرکت ارائه نشد.

سهامداران  نسبت افزایش حقوق دولتی اعتراض کردند که شرکت دلیل آن را افزایش ۱۰۰ درصدی نرخ این هزینه از سوی ایمیدرو اعلام کرد.

شرکت  فولاد کاوه جنوب کیش (کاوه)

 • سرمایه: ۱،۱۰۰ میلیارد تومان (شرکت برنامه افزایش سرمایه به مبلغ ۱،۵۰۰ میلیارد تومان را دارد.)
 • سهامدار عمده: شرکت گسترش صنایع معدنی کاوه پارس(۵۱ درصد)، بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی (۱۶ درصد)
 • سیاست تقسیم سود در سال گذشته: ۶۳ درصد
 • محصول اصلی و ظرفیت تولید: شمش بیلت (ظرفیت فعلی ۱،۲۰۰،۰۰۰ تن است. با راه اندازی فاز ۲ فولادسازی ظرفیت شرکت به دو برابر شرایط فعلی افزایش می یابد)
 • بازار فروش: ۸۰-۷۵ درصد صادراتی(دارا بودن سهم ۲۲ درصدی از کل صادرات شمش فولادی کشور)، مقاصد صادراتی عمدتا عبارتند از جنوب شرقی آسیا، کشورهای حوزه خلیج فارس.
 • پروژه فاز ۲ فولادسازی از مهمترین طرح های توسعه شرکت است که ظرفیت تولید فولاد را به ۲ برابر شرایط فعلی افزایش می دهد. پیشرفت فیزیکی این طرح تا پایان سال ۹۷، ۶۳ درصد بوده است که بنابر برآوردهای انجام شده توسط شرکت، زمان احتمالی راه اندازی این طرح، ابتدای دی ماه سال جاری است. لازم به ذکر است که شرکت برای احداث فاز دوم، از صندوق توسعه ملی ۱۰۹ میلیون یورو تسهیلات اخذ نموده است.
 • پیشرفت پروژه آبرسانی (آب شیرین کن) ، تا پایان سال ۹۷، ۹۳ درصد بوده که برآورد شرکت از راه اندازی آن، در دی ماه سال جاری حکایت دارد. تسهیلات اخذ شده برای این پروژه ۲۵ میلیون یورو بوده است.
 • از دیگر طرحهای شرکت، طرح گندله سازی به ظرفیت ۵ میلیون تن است که به منطقه سنگان انتقال یافته است. با توجه به فاصله معدن سنگان از شرکت و عدم وجود زیرساخت کافی برای انتقال، مدیران شرکت در نظر دارند از امکان سواپ گندله استقاده نمایند.
 • قیمت: ۴،۶۸۳ ریال
 • P/Eگروه (TTM): 75
 • P/Eشرکت (TTM): 92
 • سود (زیان) عملکرد ۱۲ ماهه گذشته: ۹۲۹ ریال
 • EPS کارشناسی ۹۸: ۱،۱۵۷ ریال